Četrtošolci prejeli kazalke iz Litve in Malezije

Mednarodni izmenjavi kazalk se vsako leto radi pridružimo. Tokrat smo se povezali z veliko mestno šolo iz Alytusa v Litvi, ter majhno podeželsko šolo iz Malezije. Decembra so četrtošolci v šolski knjižnici izdelali kazalke, katere smo poslali na dolgo pot po svetu. Potrudili so se in z njimi razveselili vrstnike. Sami pa so se nekaj časa še urili v potrpežljivosti, in marca so tudi Žiri dosegle pošiljke iz daljnih krajev.

Kdor čaka, dočaka. Kazalke so nam več kot polepšale dan!

TIM – ena bolj priljubljenih revij v knjižnici

Kar potrjuje tudi fotografija: prvošolec Vid je prinesel pokazat maketo ladjice, katero je izdelal po načrtih iz tehniške revije TIM.

V knjižnici najdete tudi druge revije za ustvarjanje, kot sta Prostočasnik in Unikat. Ljubitelji narave si lahko izposodite GEO, Moj planet ali Planinski vestnik. Najstniki radi prelistate PIL, najmlajši pa Ciciban ali Cicido.

Vabljeni k prebiranju!

Kitajsko novo leto v knjižnici

10. februarja 2024, na dan, ko v Sloveniji praznujemo pust, na Kitajskem vstopajo v lunarno novo leto. Njihov največji praznik, imenovan tudi praznik pomladi, smo proslavili v šolski knjižnici. Učenkam in učencem, ki obiskujejo knjižničarski krožek, so se pridružile povabljene učenke, tudi tiste, ki sodelujejo v bralnem tekmovanju GG4A in pravkar prebirajo knjigo – potopis, ki se dogaja na Kitajskem.

S katerimi besedami bi opisali naše druženje: zmaj, sreča in rdeča! 🙂

Sedmošolci rastejo s knjigo

V šolskem letu 2023/2024 projekt »Rastem s knjigo« poteka že osemnajstič. Na naši šoli knjigo in branje postavimo na prvo mesto za celo dopoldne. V sklopu kulturnega dneva učenci 7. razredov obiščejo šolsko in krajevno knjižnico, spoznajo pisatelje, povezane z našim krajem, brskajo po ‘virtualnih’ policah knjig v katalogu COBISS, izdelujejo kazalke, prebirajo knjige po svoji izbiri … In nenazadnje, domov poleg novega znanja, občutkov in izkušenj, odnesejo tudi knjigo.

Knjižno darilo prejmejo ob obisku Knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka – Krajevne knjižnice Žiri. Knjige podarja JAK RS v sodelovanju s predstavniki Ministrstva za kulturo, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, MKL, Pionirske   ̶  Kompetenčnega centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Zavoda RS za šolstvo, Združenja splošnih knjižnic, Sekcije šolskih knjižnic pri ZBDS, Društva slovenskih pisateljev.

Sedmošolcem je bila letos podarjena knjiga pisateljice Irene Androjna, Modri otok, z naslovno ilustracijo Eve Mlinar.

Srečno!

December, ki ga preživimo v šoli, je minil kot bi mignil. V knjižnici na srečo nimamo ocenjevanj in čas preživljamo bolj sproščeno. V prazničnem mesecu smo tako med drugim prebirali zimske pravljice, imeli kino v knjižnici ter sodelovali v nagradni igri. Kar 160 učenk in učencev vas je preizkusilo srečo, punce so izžrebale naslednje:

1.r Vid

2.r Oskar

3.r Zala

4.r Lucija

5.r Jurij

6.r Ula

7.r Jaka

8.r Jona

9.r Tara

Vsem želimo mirne božične in novoletne praznike, tudi s knjigo v roki! 😉

Iz Bankariuma na 39. Slovenski knjižni sejem

Konec meseca novembra je čas, ki ga knjižni navdušenci vsako leto nestrpno pričakujemo. Učenke in učenci, ki obiskujejo knjižničarski krožek so se – že tradicionalno – pridružili nadarjenim učencem zadnje triade na obisku knjižnega sejma v Ljubljani!

Ker smo radovedni in nimamo možnosti prav pogosto obiskati Ljubljane, pa brskanje po knjižnih novostih vsako leto združimo še s kakšnim zanimivim ogledom. Tokrat smo se pred obiskom sejma mudili v novem muzeju na Čopovi ulici, posvečenem zgodovini denarja in bančništva na Slovenskem – ogledali smo si Bankarium. Poznamo več vrst pismenosti, ena izmed njih je finančna in tudi ta pomembna za naše vsakodnevno življenje. Zanimivo je bilo videti, kako od znotraj izgleda bankomat, ali preizkusiti, kako težka vrata varujejo bančni trezor. Skoraj kot v filmih!

Na največjem slovenskem knjižnem dogodku, ki je bil letos že 39. po vrsti, smo se zopet pridružili Šolskemu knjigosledu – kratkemu vodenju po sejmu. Potem pa težko pričakovani čas za proste oglede in iskanje tiste prave knjige: od knjig v angleškem jeziku pa do stripov, od japonskih mang do literature za Cankarjevo tekmovanje. Vsak je našel nekaj zase, ali pa za sestrice in bratce. Saj veste: knjiga je še vedno najlepše darilo!

Drugošolci beremo

Branje je potovanje! Med drugošolci od tega tedna naprej potuje pravljična torba.

Naj bo navdih za branje – ne samo za otroke, tudi za njihove starše!

(Skupno 1.097 obiskov, današnjih obiskov 1)