Noč knjige
23. aprila praznujemo svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Po mnogih knjižnicah v Sloveniji se temu prazniku v čast družimo ob nenavadnih urah – zvečer ali ponoči. Noč knjige ima poseben čar. Včeraj so ga izkusili učenci knjižničarskega krožka in nadarjeni učenci višjih razredov. V prijetnem vzdušju šolske knjižnice smo se igrali, prebirali knjigo avtorja Jona J. Mutha z naslovom Tri vprašanja, jedli pico, se sladkali s piškoti, ustvarjali in se smejali; in nenazadnje, veliko smo se spraševali. Nekaterim našim vprašanjem ni težko najti odgovora. Nekatera pa nam dajo misliti in premišljevati …
Kdaj je pravi čas za neko dejanje?
Kdo je najpomembnejši?
Katero dejanje je pravo?
*Hvala društvu Amnesty International Slovenije za podarjeno knjigo.

Tretješolci na Pripovedovalskem festivalu
Na šoli imamo trinajst tretješolcev, ki so s februarjem postali del ekipe Pravljičnega studia. Kaj pravzaprav počnemo? Ker imamo radi pravljice in ker naša domišljija ne pozna meja, si izmišljujemo nove zgodbe in jih pripovedujemo prijateljem.
V sredo po pouku smo se odpravili v Ljubljano. V Cankarjevem domu smo se v sklopu Pripovedovalskega festivala udeležili dogodka Otroci pripovedujejo zgodbe. Pripovedovalka Špela Frlic nas je z glasbenico Tejo Bitenc gostila na odru Štihove dvorane. Žiri sta s pripovedovanjem odlično zastopala Lars in Živa. Kako smo se počutili, si lahko preberete v spodnjih zapisih:
“Tako lepo mi je bilo, da sem toliko vznemirjen, da skoraj nič ne spim.” Jaka
“V Cankarjevem domu sem se imel zelo dobro, ker sem lahko pripovedoval množici. Bilo je tudi veliko zanimivih zgodb.” Lars
“Bilo je čudovito in osupljivo.” Lara
“Bili smo v Štihovi dvorani, baje je to najboljša dvorana v Cankarjevem domu.” Matija
“Bilo je čudovito! Poslušali smo zelo zanimive zgodbe. Bili smo v Štihovi dvorani. Z nami je bila tudi pripovedovalka Špela Frlic. Všeč mi je bilo, ker sem spoznala veliko novih prijateljev iz Rovt. Prijavite se na pripovedovalski krožek. Tam so zelo prijazni. Zelo je dobro!” Julija
“Bilo je zelo lepo in videli smo veliko različnih glasbil. Ta soba je bila Cankarjev dom. Slišali smo tudi veliko zgodb.” Viktorija
“V sredo smo šli s šolo v Ljubljano v Cankarjev dom. Ko smo prispeli, smo pojedli malico in si ogledali predstavo. Nato smo ponoči šli z avtobusom domov. Zahvalila bi se naši knjižničarki, res hvala.” Živa
“Bilo je lepo, dobro, zanimivo, zelo zelo dobro. Glasbila so bila zanimiva in tudi pravljice. Od Larsa pravljica je bila zelo dobra.” Brina
“Smo šli v Cankarjev dom. Mislila sem, da bo čisto drugače. ampak še vseeno mi je bilo všeč. Tam je bilo dobro.” Wendy
*Pravljični studio je projekt Vodnikove domačije Šiška, ki je namenjen spodbujanju pripovedovalskih kompetenc pri otrocih.
Rastemo s knjigo in beremo Sposojeno babico Štefi
Sedmošolci so četrtek pred zimskimi počitnicami preživeli kulturno, v družbi naših najboljših prijateljic, knjig. V kulturnem dopoldnevu so poleg šolske obiskali in spoznali še krajevno knjižnico v Žireh. Brskali so po virtualni knjižnici COBISS, ustvarjali kazalke in imeli čas za prebiranje bodoče knjige za domače branje. To je hudomušna zgodba pisateljice Mateje Gomboc z naslovom Sposojena babica Štefi. Z iskanjem knjige ne bo problemov, vsak učenec je namreč dobil svoj izvod za darilo. 😉
Projekt Rastem s knjigo je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture. Želimo si, da bi vsi našli veselje v knjigah in branju, saj je tako preživljanje prostega časa več kot koristno.
“Branje je za duha to, kar je telovadba za telo!” Richard Steel
Kitajska v fotografijah, zgodbah in okusih
V šolski knjižnici se imamo lepo – tokrat smo si na posebnem dogodku skozi fotografije, ljudske zgodbe in hrano pričarali utrip daljne Kitajske.
Več je zapisal učenec Jurij Gluhodedov, ki je s pomočjo prijateljev, ki tako kot on obiskujejo knjižničarski krožek, soustvaril poučno in zabavno popoldansko druženje:
v torek, 4. februarja, smo se v šolski knjižnici zbrali člani knjižničarskega krožka in ostali gostje za čajanko s potopisnim predavanjem o mojem potovanju na Kitajsko. Ob tem smo na svoj način tudi proslavili kitajsko novo leto, ki so ga Kitajci praznovali 29. januarja.
Velikemu številu obiskovalcev je moj sošolec Jaka najprej prebral kitajsko ljudsko pravljico o Pangu-ju in nastanku sveta. Nato smo začeli s potopisnim predavanjem. Med predavanjem so učenci knjižničarskega krožka prebrali še več zanimivih ljudskih zgodb.
Po koncu potopisa smo poskusili jasminov čaj in za prigrizek jedli pražena sončnična semena. Nekaj nas je poskusilo tudi bolj eksotične kitajske jedi, kot so pekoči svinjski koščki, posušeno goveje meso z okusom čokolade ali kave, najbolj pogumni pa še račje jezike in celo kurje kremplje. Po druženju ob čaju smo se poslovili in odšli domov.


December v šolski knjižnici
V šolski knjižnici je decembra veselo: učenci, ki obiskujejo knjižničarski krožek, so prijetno okrasili knjižnico in postavili smrečico.
Vsi obiskovalci so imeli do danes možnost sodelovati v prazničnem nagradnem kvizu. Izžrebali smo tri učenke, ki prejmejo nagrado: Zarjo iz 9.c, Mino iz 2.b in Karin iz 1.b razreda. Čestitamo! Učenci so med drugim napisali, katere knjige si še želijo na policah. Poskušali bomo ustreči njihovim željam.
Četrtošolci so v prazničnem vzdušju ustvarjali kazalke, katere bomo poslali vrstnikom v Litvo. S tretješolci pa smo obiskali krajevno knjižnico, kjer nam je knjižničarka Eva dan polepšala z zimsko pravljico.
Res pa je, da se v šolski knjižnici tudi veliko učimo, veselimo se dobrih ocen in popravljamo malo slabše.
Vsem učenkam in učencem želim miren božič, igrive počitnice, v novem letu pa veliko zagona in energije za šolsko delo. Novo leto je lahko tudi nova motivacija: kdor še ni opravil bralne značke, naj le pride naokoli. 😉
Srečno!



Petkovo druženje s pisateljico Špelo Frlic
V petek popoldne so se učenci, ki berejo Bleščivko za Cankarjevo tekmovanje in učenci, ki obiskujejo knjižničarski krožek, družili v šolski knjižnici. Iz frankfurtskega knjižnega sejma se nam je v živo oglasila Špela Frlic. Vedno je jo užitek poslušati, tako da lahko rečemo le eno: predavanje Kako napišem dobro zgodbo je bilo prekratko! 🙂
Špela Frlic je odlična pripovedovalka in pisateljica, njeni nasveti pa nam bodo pri pisanju prišli zelo prav!

ŽIR ŽAV v knjižnici
Beremo v vseh letnih časih
Se poletje zdi daleč? Ne za Poletavce – poletne bralce, ki so se sredi jesenskega dežja razveselili priznanja in nagrade, prislužene z branjem med vročimi poletnimi počitnicami.
K branju so bili povabljeni vsi učenci petih razredov, torej zdajšnji šestošolci. Izziv so opravili Val, Žiga, Mija, Zarja, Matija, Sofija in Ela. Iskrene čestitke!
Mogoče nas ravno deževni dnevi spodbudijo, da v roke vzamemo kakšno dobro knjigo – bralna značka je že v teku!
*Poletavci – poletni bralci, projekt vodi Mestna knjižnica Ljubljana.
Prvošolci s Protideževno juho odprli novo sezono branja za bralno značko
Prvošolci so danes prvič obiskali šolsko knjižnico. Spoznali so knjižnico in knjižničarko ter si ustvarili svojo kazalko, ki jim bo v pomoč pri izposoji knjig.
Prvi obisk je vsako leto tudi malo slovesen. Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS vse prvošolce in njihove družine povabi k branju z darilno slikanico. Na domače knjižne police tokrat potuje Protideževna juha Majde Koren, ki jo je ilustrirala Ana Maraž in je izšla v sodelovanju z založbo Sodobnost.
Skrivni recept za Protideževno juho smo že ugotovili. Učenci pa so dobili nalogo, da jo “skuhajo” tudi skupaj s starši. V zvezek bodo narisali velik lonec in dodali vse potrebne sestavine. Mogoče dodajo še kakšno po svoji izbiri? 😉
Branje je pomembno. In dokler otroci ne znajo brati sami, ste jim starši s prebiranjem pravljic v veliko pomoč. Tudi zato, da lahko opravijo in osvojijo svojo prvo bralno značko.

